Scenariusz zajęć w kl. IIa Integracyjnej z cyklu Zwyczaje świąteczne
Temat: Zwyczaje świąteczne – wielkanocne jaja – wspólne ozdabianie jaj różnymi technikami.
Cele: -poznanie i podtrzymywanie zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi, -rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat, -rozwijanie umiejętności współdziałania z grupą i współpracy między zespołami, -rozwijanie wyobraźni i postawy twórczej dziecka (różne sposoby dekorowania pisanki), -ćwiczenia ogólne, usprawniające ruchy rąk z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, -aktywizowanie dzieci niepełnosprawnych (goście ze Szkoły Życia) do podejmowania rozmów i prac plastycznych z kolegami z klasy IIa na tematy związane z Wielkanocą
Cele operacyjne: dziecko potrafi -precyzyjnie rozplanować układ dekoracji, -delikatnie nanosić klej pędzelkiem, wykałaczką, -starannie przyklejać drobne elementy (ziarna, makaron), -czysto i estetycznie pomalować całą pisankę, -współpracować w grupach,
Metody: słowna, działania praktycznego Formy: praca w zespołach (mieszanych goście – gospodarze) przy stanowiskach Środki dydaktyczne: arkusze brystolu, kolorowy papier, bibuła (kuleczki, paski, wężyki), szablony jajek (małe, średnie, duże), ziarna (ryż, kasza), makarony, farby, klej, nożyczki, szary papier mazaki, nagranie z piosenką Pisanki, wiersz Na świątecznym stole.
Przebieg zajęć
I część wstępna: -Przywitanie gości – zabawa Zostaw swój ślad – obrysowywanie dłoni na szarym papierze. Dzieci z kl. IIa podpisują dłonie swoje i gości. o Swobodne wypowiedzi dzieci na temat nadchodzących świąt – wysłuchanie wiersza Na świątecznym stole
Na świątecznym stole Stoją na stole baby lukrowane, A między nimi cukrowy baranek.
Pobekuje cicho, stuka kopytkami, Bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.
Ale dwa kurczaki tej miski pilnują, Na baranka oba groźnie popiskują.
Więc mały baranek w inną stronę zmierza, Kilka listków rzeżuchy uskubał z talerza! Katarzyna Kuzior-Wierzbowska II część główna: 1. Słuchanie opowiadania nauczyciela na temat sposobów zdobienia jaj (demonstracja gotowych prac). 2. Wypowiedzi dzieci na temat ich wyglądu. - omówienie kolorystyki - faktury - materiałów z których zostały wykonane 3. Słuchanie nagrania piosenki Pisanki 4. Podanie tematu pracy i omówienie kolejnych stanowisk pracy
Stanowisko I Koszyczek z pisankami
Na dużym brystolu narysowany jest duży, pusty kosz, każdy wykonuje wyciętą z szablonu pisankę dowolną techniką i wkleja ją do kosza.
Stanowisko II Największa świąteczna pisanka
Na dużym brystolu w kształcie jaja, dzieci przyklejają różne wzorki z wykorzystaniem bibuły (kulki, paski, wężyki).
Stanowisko III Moja pisanka
Różne wielkości szablonów jaj dzieci wyklejają różnymi ziarnami i makaronem oraz malują farbami.
5.Przydział grup (dzieci tworzą grupy mieszane goście – gospodarze), dowolny wybór technik.
III część końcowa · Omówienie efektów wykonanych prac z zaznaczeniem na zaangażowanie i indywidualne możliwości dzieci. · Wyeksponowanie prac. opracowały: mgr Iwona Kosmatka mgr Dorota Rosińska
|